یخ دربهشت با طعم اصالت

پیمان برنجی *


مغازه ی " حاج رجب " یکی از جاذبه های محله ی قدیمی ساغریسازان است. در این مغازه شما با " یخ دربهشتی " مواجه می شوید که نمونه اش را در هیچ کجای شهر رشت نمی یابید؛ یخ دربهشتی که در چلیک چوبی به عمل می آید و به گفته ی " حاج رجب " ، یک ساعت و نیم باید این چلیک را در درون ظرف مخصوص به خودش بچرخاند تا آنچه که از آن بدست می آید ، محبوب ذائقه ی مردم شود.
"رجبعلی مهر اندیش " ، 74 ساله ، از سال 1342 کاسب ِ این محله ی قدیمی است. می گوید : " یک مدتی با چرخ و گاری دور می زدم و بعد از انقلاب دکه ای را در مجاورت ِ حیاط بقعه ی آقاسید عباس دایر کردم و الان هم ده سال است که این مغازه را خریده ام " .
رعایت نظافت و پاکیزگی مغازه ی "حاج رجب " زبانزد مردم شهر است. خودش در این باره اعتقاد دارد : " چیزی که ذائقه ی من قبول نمی کند را برای مشتریانم نمی پسندم. من به دیگران کاری ندارم و نان کسی را هم آجر نمی کنم . من برای رعایت بهداشت خوراکی ها اختیار خودم را دارم".
وی طریقه ی ساخت یخ دربهشت را ازشخصی یاد گرفت ؛ هرچند که می گوید : یادگرفتنش کاری هم نداشت و خیلی راحت بود . دست کسی را نگاه کردم و یاد گرفتم.فقط باید تمیزی را رعایت کرد ، چه یخ دربهشت ، چه در طبخ کدوی پخته و یا اصولا در هر شغلی. تا نظافت را رعایت نکنی مشتری دوباره به در مغازه ات نمی آید. خود شما هم همینطور هستید اگر باب دلت نباشد دیگر به من مراجعه نمی کنی ".
یخ دربهشت مخصوص فصل تابستان است و در زمستان از آن خبری نیست . در تابستان معمولا جلوی مغازه ی" حاج رجب" ، ازدحام و صفی است برای نوشیدن آن معجون ِ بهشتی ، که خود دلیلی است بر کیفیت ویژه ی آن.
اما در شب های سرد زمستان با پخت کدو تنبل و سرو آن به مشتری ، رونق این مغازه ادامه می یابد ؛هرچند که در کنار آن از طبخ و فروش رشته خوشکار سنتی گیلان هم باید یاد کرد ، که باز در این مغازه حرف اول را می زند.
" حاج رجب " صاحب 4 فرزند است . دو پسر وی "مجید" و "محمد" به او در مغازه کمک می کنند ؛ به گفته ی " محمد " فرزند کوچکتر ، آنها فوت و فن کار پدر را یاد گرفته اند اما پدر راضی نمی شود که آنها به تنهایی مغازه را بچرخانند." محمد " می گوید : " اگر ما بچه ها در مغازه باشیم و بابا نباشد ، مشتریان دائم از او می پرسند و سراغش را می گیرند. اخلاق بابا خیلی خوب است .اگر جوان بیست ساله را هم ببیند ، اول خودش به او سلام می کند. ما هم سعی می کنیم ، اما به پای محبوبیت بابا نمی رسیم"
* روزنامه نگار