مجید جهانپور: دشمنی ها و دوستی ها از زمین به سکو منتقل می شود


مجله ناجه: مجید جهانپور سال ها مربی تیم های رشتی بوده است از سپیدرود تا داماش. او بارها در مقابل ملوان بندرانزلی بازی کرده است و بنابه تجربیاتش به مجله ناجه می گوید اصلی ترین عامل افزایش نزاع در سکوها نحوه مدیریت فضای بحرانی و جو و هیجان فوتبالی توسط مربیان و مدیران باشگاه در داخل زمین است.
س- آیا این تقابل شدید بین رشت و انزلی در فوتبال در گذشته هم وجود داشت؟
ج- این تقابل به حساسیت های یک رقابت ورزشی برمی گردد. همیشه هم وجود داشته است. اما خب در دوره های مختلف باتوجه به حساسیت مسابقات و سطح رقابت ها شدت و حدت پیدا می کرد. یا مثلا نحوه مدیریت بحران می توانست باعث اقزایش یا کاهش تقابل ها شود. یک مدتی که در هیات فوتبال بودیم با برگزاری جلسات مختلف به این نتیجه رسیدیم که می توان با برگزاری بازی های دوستانه و مسابقات بیشتر بین تیم های رشت و انزلی این حساسیت های فوتبالی را کمتر کرد.

س- یعنی می توان با چنین کارهایی تقابل ها را کم کرد؟
ج- در کنار این ها باید کار فرهنگی کرد. باید با فرهنگ سازی درست حساسیت بازی ها را کم کرد. باید بازیکنان تیم های هر دو شهر و تماشاگرانشان دریابند که در درجه اول باید از اسم استانشان دفاع کنند. مجموع این کارها اختلافات و نزاع ها را تا حدودی تخفیف خواهد داد.

س- اما اختلافی که اکنون بعضا دیده می شود از حالت طبیعی فوتبالی درحال خارج شدن است. قبول ندارید؟
ج- چون کار فرهنگی نشده و عوامل داخل زمین به خاطر حساسیت بازی و حواشی که از روزها قبل در خارج از زمین به وجود آمده دچار جو و احساسات می شوند و هیجانات ورزشی را به سکوها منتقل می کنند.حال هرچقدر از زمان بازی ها دور شویم حساسیت هم کمتر می شود. باید به مردم القا کرد که هیچ اختلافی بین این دو شهر نیست. اگر مدام صحبت از نزاع و اختلاف شود حساسیت بیشتر می شود. باید حواشی بیرون از زمین را کنترل کرد. ابتدا باید رسانه ها در کاهش این حساسیت درست عمل کنند. حساسیت کاذب کم شود هیجان درون زمین هم کم می شود. هیجان درون زمین کنترل شود سکوها هم کمتر دست به رفتارهای نابهنجار و زشت می زنند. باید بازیکن ها را توجیه کرد که رفتارشان تاثیر مستقیم روی سکو دارد. حرف هایی که خارج از زمین می زنند علیه رقیب در خاطر هواداران می ماند و بر کینه ها می افزاید و کمکی در راستای همگرایی نمی کند.

س- چطور باید کار فرهنگی کرد؟
ج- کار فرهنگی فقط مختص به مسولان ورزشی و فوتبالی استان نمی شود. این مسئولیت تمام مقامات بالاتر این استان است. مقامات استان باید بدانند که این اختلافات به ضرر استان تمام می شود و باید این مساله را طوری مدیریت کنند که شاهد افزایش این نزاع ها نباشیم. این مدیریت هم باید به صورت مستمر باشد و نه مقطعی.

س- آیا واقعا بین بازیکن های تیم های رشت و انزلی هم چنین نزاعی وجود دارد؟
ج- به نظر نمی آید. البته در بعضی از مقاطع بعضی از رفتارهای نادرست دیده شده. در کل بگویم که اگر مسولین تیم ها ، مدیریت باشگاه ها و کادر فنی ، خودشان و وضعیت را کنترل کنند دشمنی به سکوها منتقل نمی شود. اگر برخوردها داخل زمین دوستانه باشد این فضا به سکونشنیان هم منتقل می شود و از آنجا هم به کلیت جامعه. همه باید بدانند که هدف نهایی زندگی و ورزش دوستی است و لاغیر و این دشمنی ها هیچ پایه و اساس و منطقی ندارد.