شهر خلاق خوراک و رستوران هایی که باید داشته باشیم

سیما محمودی *


" غذا " یکی از مهمترین ویژگی های اقلیمی در هر منطقه ست ، که نوع آن ، نحوه طبخ ، مواد تشکیل دهنده و نحوه ارائه آن از نشانه های فرهنگ ، ذائقه ، خلق و خو و حتی اعتقادات مذهبی مردمانی ست که در یک منطقه و یا شهر زندگی می کنند.
بنابراین غذا در واقع شناسنامه نانوشته ای است شامل خصلت ها ویژگی ها و بسیاری از موارد قابل توجه در هر سرزمین.
برای کلان شهر رشت ، که سال ها در مسیر توسعه با موانع فراوانی روبرو بوده و هست ، برند " شهر خلاق خوراک " می تواند یکی از مولفه های تاثیر گذار جهت جذب توریست و حتی سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.
کلان شهری که با داشتن شرایط اقلیمی خاص ، تنوع غذایی مثال زدنی ، آداب و رسوم منحصر به فرد ، پوشش سنتی زیبا و چندین و چند ویژگی مثال زدنی ، هنوز نتوانسته مسیر توسعه را آنطور که شایسته ویژگی های منحصر به فردش است ، به درستی طی نماید.
ثبت عنوان " شهر خلاق " و تحقق شایسته این عنوان و در پی آن گسترش آن میسر نیست مگر با رسیدن به استانداردهایی که بتواند شایستگی این شهر را در این زمینه به خصوص به اثبات برساند.
بدون شک یکی از مهم ترین مکان های عرضه محصولات غذایی ، رستوران ها هستند و عرضه خوراک با کیفیت و به شیوه صحیح می تواند در جهت معرفی برند " شهر خلاق خوراک " به گردشگران ، بسیار موثر باشد.
ارائه خوراک به شیوه صحیح ، با استانداردهای لازم و در محیط مناسب
یکی از مهم ترین شاخص های ارائه صحیح خوراک می تواند " تنوع " غذاهای بومی محلی و سنتی باشد ، اینکه انواع و اقسام این خوراک ها در یکجا عرضه شود و مشتری بتواند مطابق با ذائقه و طبع مزاجی خود غذای مورد علاقه اش را بیابد و میل نماید ؛ گاهی می تواند کسی را برای همیشه مشتری و مبلغ نوع خاصی از غذای محلی یک اقلیم خاص کند.
به جز تنوع ، حفظ اصالت خوراک های محلی ست ، اینکه این خوراک ها به شکل صحیح و با ترکیب های سنتی و بومی که رایج بوده ، عرضه گردد ؛ می تواند در شناساندن سلیقه ، ذائقه مردم یک شهر و دیار بسیار موثر واقع شود.
استفاده از مواد اولیه تازه و با کیفیت بالا در تهیه مواد غذایی هم مولفه بسیار مهمی ست که در طعم ، مزه و بوی غذا و به تبع جذب مشتری بسیار موثر است و باید مورد توجه تهیه کنندگان و عرضه کنندگان خوراک قرار گیرد.
تهیه غذاهایی با استفاده از سبزیجات ، محصولات دریایی و مواد اولیه ای که مخصوص خود استان می باشد نیز می تواند طعم و مزه منحصر به فردی را به کام مشتری بچشاند که در هیچ جای دیگر تجربه آن را نداشته است.
اینکه ارائه این محصولات خوراکی با این ویژگی های منحصر به فرد ، در کدام فضا و به چه شکل باشد نیز مقوله بسیار با اهمیتی ست.
بدون شک ، ارائه هر نوع غذا در محیطی با ویژگی مناسب می تواند بسیار خاطره انگیز و فراموش نشدنی بوده و وسوسه تکرار آن تجربه را برای همیشه در خاطر مشتری ، بر جای بگذارد.
ایجاد فضایی سنتی ، مطابق با آداب و رسوم و فرهنگ اقلیم ، می تواند روشی برای آشنایی گردشگر با نحوه پوشش ، بافت سنتی و البسه بومی و صنایع دستی باشد و ایشان را در جهت خرید این محصولات ترغیب نماید.
در صورت رعایت هر کدام از این مولفه ها و در نهایت ایجاد خاطره ای دل انگیز و فراموش نشدنی از یک یا چند وعده ارائه خوراک ، می توان هر گردشگر و مشتری را به سفیر " شهر خلاق خوراک " و در واقع مبلغ این برند در همه جای کشور و حتی جهان ، تبدیل نمود.
ایجاد خلاقیت در نحوه ارائه ، مثل عرضه مستقیم غذا بلافاصله پس از طبخ و اینکه نحوه تهیه غذا و لوازم مخصوص آن در حین طبخ معرفی شود هم شیوه بسیار موثری ست که در جای خود می تواند بسیار جالب و منحصر به فرد باشد.
در کنار همه اینها رعایت اصول بهداشتی ، استانداردهای کلی برخورد با مشتری و سرعت و دقت در ارائه سفارش گرفته شده ، در کنار همه مولفه های اقلیمی و بومی ، نکته قابل تاملی برای جذب گردشگر و جلب رضایت او و در نهایت معرفی " شهر خلاق خوراک " است.